Klucz do efektywnego wykorzystania taryfy dynamicznej
Dowiedz się, jak kontrolować zużycie energii i obniżać rachunki dzięki efektywnemu wykorzystaniu taryfy dynamicznej. Sprawdź, jak programatory czasowe, magazyny energii i instalacje fotowoltaiczne mogą zoptymalizować Twoje koszty energii w domu.
Taryfa dynamiczna – optymalizacja kosztów energii w Twoim domu
W jednym z poprzednich artykułów informowaliśmy, że do efektywnego wykorzystania taryf dynamicznych potrzebne są odpowiednie narzędzia i dzisiaj chcielibyśmy rozszerzyć ten temat. Przypomnijmy przy tym, że posiadanie taryfy dynamicznej u lokalnego operatora energetycznego daje możliwość korzystania z prądu po niższych cenach, które rejestrowane są w różnych okresach doby.
Przeczytaj również: Taryfy dynamiczne – możliwość korzystniejszego rozliczania energii elektrycznej?
Programatory czasowe i ich rola w zarządzaniu zużyciem energii
Aby korzystanie z prądu po niższych cenach było możliwe należy wziąć pod uwagę możliwość nastawiania urządzeń AGD z wykorzystaniem programatorów czasowych. To samo należy wziąć pod uwagę ustawiając pracę bojlera do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a także pieca centralnego ogrzewania, czy nawet latem klimatyzatora.
Magazyny energii – klucz do efektywnego wykorzystania taryfy dynamicznej
To rozwiązanie nie jest jednak w pełni efektywne, gdyż część urządzeń potrzebuje energii cyklicznie w ciągu doby, także w okresach jej wysokich cen. W takim przypadku pomocny staje się magazyn energii, który nawet bez udziału fotowoltaiki może stać się buforem gromadzącym energię podczas cenowych dolin i wydatkować ją na potrzeby w/w urządzeń w czasie, gdy cena prąd zwyżkuje. Ważne przy tym jest, że magazyny energii posiadają systemy sterowania, pozwalające na ustawianie automatycznych kierunków przepływu prądu. Ich właściciel nie musi w ten system absolutnie ingerować.
Fotowoltaika a taryfa dynamiczna – jak zredukować koszty energii?
Jeszcze większą efektywność osiągniecie posiadając instalację fotowoltaiczną, która będzie znacząco wspomagać produkcję energii na potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. Łącząc ją z magazynem energii znacząco zmniejszycie ilość kupionej energii z sieci, gdyż będziesz ją produkować „u siebie”. W ten sposób produkowany prąd z instalacji fotowoltaicznej jest kierowany bezpośrednio do urządzeń domowych, a jego nadwyżka do magazynu energii. Ten natomiast przejmie ich zaopatrywanie, gdy fotowoltaika stanie się mniej wydajna, bądź przestanie pracować (np. w nocy).
Inteligentne zarządzanie energią – oszczędności na wyciągnięcie ręki
Odpowiednio zaprogramowany układ instalacji fotowoltaicznej + magazyn energii pozwoli Tobie przede wszystkim zdecydowanie zmniejszyć ilość kupionej energii z sieci od wiosny do jesieni, a zimą sam magazyn „popracuje” nad przejęciem tańszych kilowatów, które będzie trzeba do zasilania domowych urządzeń z niej pobrać.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zarządzania zużyciem energii, optymalizacji kosztów czy instalacji fotowoltaicznych, skontaktuj się z Centrum Energii Odnawialnej. Nasi eksperci doradzą Tobie, jak najlepiej wykorzystać dostępne technologie, aby obniżyć rachunki i zwiększyć efektywność energetyczną Twojego domu. Zadzwoń lub napisz do nas już dziś, aby uzyskać indywidualną konsultację i znaleźć rozwiązania idealnie dopasowane do Twoich potrzeb!
Zobacz też: