Mój Prąd 6.0 już dostępny – jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Dowiedz się, jak złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 6.0, który wspiera instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny energii. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono i na jakie kwoty możesz liczyć.

 Mój prąd 6.0 grafika1


Spis Treści

  • Wprowadzenie do programu Mój Prąd 6.0
  • Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?
  • Jakie dofinansowanie można uzyskać?
  • Co jeszcze warto wiedzieć?

Wstęp

2 września ruszyła najnowsza edycja popularnego programu wsparcia dla instalacji fotowoltaicznych – Mój Prąd 6.0. Ten program, oferujący atrakcyjne dofinansowania, obejmuje teraz również inwestycje w magazyny energii oraz inne technologie wspierające efektywne zarządzanie energią w domach. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące składania wniosków oraz dostępnych środków.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Nabór wniosków w ramach szóstej edycji programu Mój Prąd potrwa od 2 września do 20 grudnia 2024 roku, jednak warto złożyć wniosek jak najszybciej, gdyż budżet programu wynoszący 400 milionów złotych może wyczerpać się wcześniej. Eksperci przewidują, że dostępne środki mogą skończyć się nawet w ciągu 1,5 miesiąca.

Proces składania wniosków jest prosty i odbywa się online, co umożliwia załatwienie wszystkich formalności bez konieczności wychodzenia z domu. Do potwierdzenia tożsamości niezbędny będzie profil zaufany lub e-dowód. Wniosek składamy poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD), a następnie przesyłamy go do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Warto zwrócić uwagę na zmiany w regulaminie naboru – wnioski, które nie zawierają zaświadczenia o przyłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci OSD lub nie zawierają adresu e-mail wnioskodawcy, będą odrzucane. Dodatkowo, kwalifikowalne są jedynie koszty poniesione od 1 stycznia 2021 roku. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które rozliczają się w nowym systemie net billing lub które przeszły z systemu net-metering na net billing.

2formularz ikonaSkorzystaj z bezpłatnej oceny poziomu dofinansowania. Wypełnij formularz!

Jakie dofinansowanie można uzyskać?

Maksymalna kwota dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 6.0 wynosi 28 tysięcy złotych. Obejmuje ona inwestycje w instalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej oraz magazyn ciepła. Warto jednak pamiętać, że jeśli zgłosiłeś swoją instalację fotowoltaiczną do przyłączenia po 31 lipca 2024 roku, jesteś zobowiązany do zainwestowania również w magazyn energii, by móc ubiegać się o dofinansowanie.

Mój prąd 6.0 grafikaMój Prąd 6.0 - Wysokość dofinansowania
Źródło: MKIŚ

W ramach programu możliwe jest również uzyskanie środków na zakup jedynie samej instalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem, że została ona zgłoszona do przyłączenia przed wspomnianą datą. Jeżeli nie spełniasz tego kryterium, musisz zainwestować dodatkowo w magazyn energii (np. akumulator) lub magazyn ciepła (np. bojler). Co istotne, możesz również wystąpić o dofinansowanie na oba typy magazynów, zwiększając tym samym efektywność zarządzania energią w swoim domu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W ramach szóstej edycji programu Mój Prąd można również uzyskać dopłaty do innowacyjnych rozwiązań związanych z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi, takich jak pokrycia dachowe z funkcją fotowoltaiczną, wiaty czy carporty z wbudowanymi ogniwami PV, a nawet fotowoltaiczne zestawy balkonowe. Wszystkie instalacje muszą być podłączone do sieci elektroenergetycznej, aby kwalifikować się do dofinansowania.

Warto zaznaczyć, że z nowej edycji programu wykluczono pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz systemy zarządzania energią w budynkach. Decyzję tę Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzasadniło dostępnością innych programów, takich jak Czyste Powietrze i Moje Ciepło, które oferują wsparcie dla tych technologii.

Łączna moc magazynu energii oraz mikroinstalacji fotowoltaicznej nie może przekraczać 50 kW. Choć nie ma formalnych wymogów co do pojemności magazynów energii, Ministerstwo rekomenduje, by były one dostosowane do mocy instalacji – najlepiej 1,5 kWh na każdy kW mocy fotowoltaiki. Jednak niezależnie od wybranej pojemności, dofinansowanie obejmuje wszystkie kwalifikujące się magazyny energii.

Jeżeli planujesz inwestycję w fotowoltaikę lub rozwój swojej instalacji, warto skorzystać z programu Mój Prąd 6.0. Pamiętaj jednak, że czas działa na niekorzyść – budżet programu jest ograniczony, a chętnych na dofinansowanie z pewnością nie zabraknie. Skorzystaj z bezpłatnej oceny poziomu dofinansowania. Wypełnij formularz!

 

 Zobacz też:

  • Fotowoltaika - Co warto wiedzieć?

    W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad wykorzystaniem energii odnawialnej w swoich domach i firmach. Fotowoltaika, czyli technologia pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca, staje się coraz bardziej popularna, a z nią związane są liczne korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla naszych portfeli. Dlatego warto zgłębić tajniki tej innowacyjnej formy pozyskiwania energii.

    Czytaj więcej

  • Zasada działania pompy ciepła

    Pompy ciepła są przyjazne dla klimatu, ponieważ około 75% energii potrzebnej do ogrzewania pobierają z otoczenia. Źródłami ciepła mogą być powietrze, grunt i wody gruntowe.

    Czytaj więcej

  • Wpływ fotowoltaiki na wartość nieruchomości mieszkalnych

    Dowiedz się, jak instalacja fotowoltaiki wpływa na wartość nieruchomości mieszkalnych w Polsce. Zwiększ atrakcyjność swojego domu, oszczędzaj na energii i zyskaj przewagę na rynku nieruchomości dzięki nowoczesnym systemom solarnym.

    Czytaj więcej

    11q
    12q
    13q