Powietrzna pompa ciepła + panele solarne = niezależność energetyczna

 

Rozmawiając z klientami na temat pomp ciepła często zderzamy się z opinią, że jeżeli się decydować to wyłącznie na pompę z gruntowym wymiennikiem. Nasi rozmówcy opierają swoją tezę o koszty energii elektrycznej, jakie należy w naszym klimacie ponosić decydując się na pompę powietrzną. Oczywiście faktem jest, że w ujemnych temperaturach powietrzne jednostki dla ich sprawnego działania potrzebują zwiększonego poboru energii elektrycznej. Jest to wynikiem załączającej się grzałki elektrycznej, która dogrzewa pobierane z zewnątrz chłodne powietrze. Faktem, którego nie można pominąć jest jednak także znacząca różnica w kosztach pompy gruntowej i powietrznej.

Integralną częścią pompy gruntowej, istotnie wpływającą  na skuteczność jej działania są pionowe odwierty pod dolne źródło ciepła. Koszt tego zabiegu oscyluje w przedziale 20 – 30 tys. zł, co jest uzależnione od ich głębokości oraz ilości instalowanych kolektorów.  W tym momencie należy zadać sobie pytanie, czy tak pokaźnych środków finansowych nie można spożytkować efektywniej…?

Okazuje się, że można pompę ciepła /powietrzną/ połączyć z kolejną technologią z zakresu odnawialnych źródeł energii. Jest nią fotowoltaika, która wyprodukuje niezbędną do zasilania pompy ciepła energię elektryczną. Co prawda większość tej produkcji wygeneruje się w miesiącach wiosennych, letnich oraz wczesnojesiennych, jednak polskie prawo zakłada możliwość „magazynownia” energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne w sieci energetycznej. Następnie, już w trakcie sezonu grzewczego energię tą będzie można odebrać i wykorzystać do zasilania pompy ciepła. Wynikiem tej sytuacji będzie „własne ciepło i prąd” pochodzące z powietrznej pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Zyskamy w ten sposób dwie technologie w cenie jednej /gruntowej pompy ciepła/.

Jeżeli zamierzacie Państwo zostać właścicielami instalacji fotowoltaicznej, a także pompy ciepła i szukacie wsparcia zarówno w kwestii doboru odpowiedniego zestawu oraz najlepszego źródła finansowania to zapraszamy do kontaktu z Centrum Energii Odnawialnej telefonicznie pod nr +48 530 163 326 lub mailowo na adres ceo.odnawialna@gmail.com.