Fotowoltaika nie produkuje zimą …?

 

Mimo coraz większej wiedzy i świadomości na temat odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki w dalszym ciągu trafiają się opinie rozmówców, którzy twierdzą że właśnie fotowoltaika nie produkuje zimą. Uważają oni, że z tych systemów można jedynie korzystać od wiosny do jesieni, dlatego są mało opłacalne.

Chcielibyśmy”wyprostować” ten mit w niniejszej publikacji, a jako argumenty przedstawimy raporty z dziennej produkcji naszej demonstracyjnej instalacji testowej o mocy 10,2 kWp, zlokalizowanej na dachu salonu firmowego „Akomp” znajdującego się w Koronowie k. Bydgoszczy /opis tej instalacji znajdziecie TUTAJ. Otóż ten właśnie system fotowoltaiczny w połowie lutego wygenerował dzienną produkcję na poziomie 25 kWh, co przedstawiamy na poniższych raportach:

Wartość ta przewyższa dzienne zapotrzebowanie statystycznego domu jednorodzinnego, które oscyluje na poziomie 10-15 kWh. Co prawda w/w instalacja fotowoltaiczna ma większą moc od systemów montowanych na domach jednorodzinnych /3-7 kWp/, jednak przedstawiamy w tym momencie fakt produkcji energii elektrycznej także w okresie zimowym.

Mamy także wgląd do pracy kilku „domowych elektrowni” innych naszych klientów, które również potwierdzają fakt, że zimą także można odnotować produkcję energii elektrycznej. Poniżej podajemy odnośniki do ich monitoringu:

  • system fotowoltaiczny o mocy 3,5 kWp w Osielsku k. Bydgoszczy - TUTAJ
  • system fotowoltaiczny o mocy 6,5 kWp w Tucholi - TUTAJ

Jeżeli szukacie Państwo wsparcia zarówno w kwestii określenia parametrów systemu fotowoltaicznego, jak też jego montażu i zgłoszenia do zakładu energetycznego to zapraszamy do kontaktu z Centrum Energii Odnawialnej telefonicznie pod nr +48 530 163 326 lub mailowo na adres ceo.odnawialna@gmail.com.