Folia grzewcza idealnie uzupełnieni instalację fotowoltaiczną

 

Coraz więcej obiektów jest wyposażonych w instalację fotowoltaiczną produkującą energię elektryczną zasilającą pracujące w nich urządzenia elektryczne. Ich właściciele, co nie powinno dziwić poszukują najefektywniejszych rozwiązań dotyczących konsumpcji „własnej” energii.

Część jej zużywana jest zaraz po wygenerowaniu przez system fotowoltaiczny do zasilania pracującego właśnie domowego sprzętu /RTV, AGD, oświetlenie, itp./. Jednak w okresie wiosenno-letnio-jesiennym już przy instalacji o mocy 4 kWp powstaje nadwyżka, która w myśl przepisów bilansowania energii trafia do sieci, celem zmagazynowania. Nie przepadnie ona jednak i jest do dyspozycji Prosumenta, którego instalacja fotowoltaiczna ją wyprodukowała. Pojawia się pytanie w jaki sposób zużyć odnawialną energię, żeby było to najbardziej opłacalne. Odpowiedź zdaje się być stosunkowo prosta. Otóż efekt pracy „własnej elektrowni” należy powiązać z ogrzewaniem budynku, gdyż na tym polu także mamy do czynienia ze znacznymi wydatkami w skali roku.

Wśród dostępnych obecnie kilku technologii wykorzystujących do produkcji ciepła energię elektryczną najefektywniejszą w relacji cena inwestycji + koszty eksploatacji jest folia grzewcza. Charakteryzuje się ona całym szeregiem zalet, wśród których wystarczy wymienić:

  • Niskie koszty inwestycyjne
  • Niskie koszty eksploatacyjne
  • Oszczędność miejsca – brak kotłowni
  • Brak grzejników – większa możliwość aranżacji wnętrz
  • Bezobsługowość
  • Brak problemów z uzupełnianiem wody w instalacji oraz odpowietrzaniem, czy zamarznięciem
  • Brak zagrożenia związanego z zaczadzeniem
  • Nie ma potrzeby budowy oraz przeglądów instalacji kominowej
  • Brak strat przesyłowych ciepła – ciepło jest wytwarzane w miejscu zużycia

Ogrzewanie folią grzewczą ułożoną bezpośrednio pod panelami podłogowymi, czy też płytkami cechuje się bardzo niskimi stratami związanymi z produkcją i przesyłem ciepła w tradycyjnych instalacjach. W tym wypadku ciepło produkowane jest w tym miejscu, gdzie następuje jego zużycie /pokój, kuchnia, łazienka, itp./. Ponadto równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia powoduje prawidłowy rozkład temperatury, a co za tym idzie obniża koszty zużycia energii.

System ogrzewania powierzchniowego za pomocą folii grzewczej jest w pełni zautomatyzowany za pośrednictwem sterownika temperatury  /termostatu/. Urządzenie to pozwala precyzyjnie zaprogramować żądaną wartość i energia elektryczna będzie pobierana do jej osiągnięcia, a następnie pracując w trybie czuwania załączać się będzie wyłącznie w celu „dogrzania”. Kontrolowanie temperatury pomieszczenia odbywać se może za pomocą ustawień ręcznych, ale także poprzez komunikację bezprzewodową z telefonu, czy komputera. Kontrola temperatury grzania pozwala uniknąć przegrzania pomieszczenia, czyli strat energii elektrycznej. Dzięki elektronicznemu zarządzaniu możemy zaplanować okresy grzewcze w właściwym czasie i wykluczyć bezproduktywne grzanie.

Przekrój warstw:

 

Nasza firma jest oficjalnym dystrybutorem systemów folii grzewczych. Jeżeli zamierzacie Państwo postawić na tą technologię i szukacie wsparcia zarówno w kwestii doboru odpowiedniego zestawu oraz montażu to zapraszamy do kontaktu z Centrum Energii Odnawialnej telefonicznie pod nr +48 530 163 326 lub mailowo na adres ceo.odnawialna@gmail.com.